Instytut Badań Informacji i Komunikacji

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611 4415
e-mail: ibik@umk.pl
obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Zapraszamy na IV-tą konferencję tegumentologiczną!

W dniach 13-14 grudnia 2024 r. Katedra Mediów Drukowanych i Cyfrowych w naszym Instytucie wraz z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Archiwum Państwowym w Toruniu i Muzeum Diecezjalnym w Toruniu organizuje IV Międzynarodową, Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z Zakresu Tegumentologii (Oprawoznawstwa) pt. „Gotyk w Polsce i Europie”

więcej informacji

Warsztaty związane z krytycznym odbiorem informacji

7 maja 2024 r. odbyło się szkolenie ze specjalistką z Instytutu Dyskursu i Dialogu, mgr Sarą Smyczek-Gołębiewską, która przedstawiła działania fundacji, przeprowadziła ćwiczenia z zakresu krytycznego odbioru przekazów medialnych i zaprosiła studentów i studentki do udziału w wolontariacie. To kolejne szkolenie w ramach cyklu spotkań rozwijających kompetencje medialne i informacyjne osób studiujących architekturę informacji, które organizuje cyklicznie dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca we współpracy ze specjalistami z branży medialnej i informacyjnej.

Nasi pracownicy z MIKROgrantem

Z przyjemnością informujemy, że dr Przemysław Krysiński oraz dr Natalia Pamuła zostali wyróżnieni w IV edycji Konkursu MIKRO-Grants ogłoszonego przez Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej. Naukowcy otrzymali jednorazowe wsparcie na publikację wyników badań realizowanych wspólnie z Dott.ssą Giulią Conti (Dipartimento di Discipline Umanistiche, Sociali e delle Imprese Culturali – Università di Parma) w ramach projektu pn. „How to be safe on the Internet? Information competences of social sciences students at the Nicolaus Copernicus University in Toruń and Università di Parma”.

Nowa książka z dziedziny architektury informacji

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się książka, pt. „Architektura informacji. Teoria i praktyka” pod redakcją Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy, Weroniki Kortas i Piotra Rudery.  To opracowanie to kompendium wiedzy, które wyrasta z bogatej dyskusji nad problemami i rozwiązaniami w dziedzinie architektury informacji.. Książka skupia się na efektywnej organizacji informacji w produktach cyfrowych, przywiązując wagę do potrzeb użytkowników i poprawy komunikacji.

więcej informacji

Współpraca z Università di Parma

W dniach 9-12 kwietnia br. dr Przemysław Krysiński i dr Natalia Pamuła realizowali we Włoszech stypendium w ramach programu Erasmus+ obejmujące przeprowadzenie szkoleń i warsztatów pt. „How to be safe and fight with disinformation on the Internet” oraz „Google without secrets!”. Warsztaty były adresowane do studentek i studentów Dipartimento di Discipline Umanistiche, Sociali e delle Imprese Culturali – Università di Parma. Opiekunką wizyty była Dott.ssa Giulia Conti. Dodatkowym efektem wyjazdu jest współpraca z włoskimi naukowcami w ramach projektu pn. „How to be safe on the Internet? Information competences of social sciences students at the Nicolaus Copernicus University in Toruń and Università di Parma” połączona z drugą serią szkoleń realizowanych w Parmie w roku akad. 2024/25.

Archiwum