Instytut Badań Informacji i Komunikacji

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611 4415
e-mail: ibik@umk.pl
obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Współpraca z Università di Parma

W dniach 9-12 kwietnia br. dr Przemysław Krysiński i dr Natalia Pamuła realizowali we Włoszech stypendium w ramach programu Erasmus+ obejmujące przeprowadzenie szkoleń i warsztatów pt. „How to be safe and fight with disinformation on the Internet” oraz „Google without secrets!”. Warsztaty były adresowane do studentek i studentów Dipartimento di Discipline Umanistiche, Sociali e delle Imprese Culturali – Università di Parma. Opiekunką wizyty była Dott.ssa Giulia Conti. Dodatkowym efektem wyjazdu jest współpraca z włoskimi naukowcami w ramach projektu pn. „How to be safe on the Internet? Information competences of social sciences students at the Nicolaus Copernicus University in Toruń and Università di Parma” połączona z drugą serią szkoleń realizowanych w Parmie w semestrze zimowym roku akad. 2024/25.

Weryfikacja w sieci: Fake news i deepfake

3 kwietnia 2024 r. dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca wystąpiła w ramach cyklu „naukowe środy” w Instytucie Psychologii UMK z wykładem pt. „Od fake newsa do deepfake’a, czyli jak weryfikować fałszywe treści w Internecie”. Opowiedziała o formach zmanipulowanych informacji i o tym dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na wiarę w fałszywy przekaz w sieci, a inne nie. Opowiedziała także o narzędziach do rozpoznawania zmanipulowanych przekazów graficznych i audiowizualnych. Na koniec każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje umiejętności i spróbować zidentyfikować czy informacja w sieci jest prawdziwa czy nie. W przeprowadzeniu ćwiczeń warsztatowych pomogły studentki architektury informacji, Aleksandra Kuchta i Marta Kochańska z Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii.

Kognitywistyka z certyfikatem

Kognitywistyka UMK I i II stopnia prowadzona w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych otrzymała Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii "Doskonały Kierunek". Jest to pierwsze wyróżnienie tego typu od Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jakie otrzymały studia prowadzone na UMK.

więcej informacji

Święto mózgu i neuronauki

Ludzki mózg skrywa w sobie wiele tajemnic, a nad ich rozwikłaniem pracują zastępy specjalistów na całym świecie. Podczas Tygodnia Mózgu, który odbył się 11-17 marca w Toruniu i Bydgoszczy, można było posłuchać o najnowszych badaniach i dowiedzieć się m.in. dlaczego prokrastynujemy, czy jesteśmy niezależni w swoich wyborach i jak wygląda studiowanie z ASD.

więcej informacji

Warsztaty weryfikacji dezinformacji, identyfikowania fake newsów oraz deepfake'ów

Poradnia Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii zorganizowała bezpłatne warsztaty dotyczące weryfikowania dezinformacji, identyfikowania fake newsów oraz deepfake’ów, które poprowadził Mateusz Cholewa, analityk ze stowarzyszenia fact-checkingowego Demagog. W wydarzeniu brały udział osoby studiujące, uczące się, pracujące na uniwersytecie oraz w innych instytucjach edukacyjnych i instytucjach kultury.

więcej informacji

Archiwum