Maj 2017 PDF Drukuj Email

 

Biuletyn Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii jest comiesięcznym informatorem, w którym znaleźć można wszelkie informacje związane z funkcjonowaniem naszej jednostki. Ukazuje się w ostatni piątek miesiąca i jest przeznaczony dla pracowników oraz doktorantów. Informacje, które mają się w nim znaleźć należy przesyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Skrócona wersja Biuletynu jest publikowana na stronie Instytutu.

 

 

Kwiecień 2017 r.

 

Współpraca z Optize

Z przyjemnością informujemy o podjętej przez nasz Instytut współpracy z toruńską firmą Optize, zajmującą się tworzeniem grafiki i oprogramowania.
Twórcy firmy na co dzień pracują nad swoimi projektami na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego. Porozumienie o współpracy Instytutu z Optize stanowi pierwszy krok do działań, które zostały omówione podczas spotkania 7 kwietnia br., ale już dzisiaj możemy zdradzić, że wkrótce studenci naszego Instytutu będą mieli szansę na zdobywanie praktycznych umiejętności, także poza murami naszej uczelni.


Szkolenia z Biura Karier UMK

Instytut nawiązał współpracę z Biurem Karier UMK. W ramach porozumienia organizowane są szkolenia w zakresie aktywizacji zawodowej naszych studentów. Pierwsze spotkanie - „Efektywne planowanie swojej kariery” adresowane było do studentów I roku architektury informacji oraz zarządzania informacją i bibliologii.

Zajęcia umożliwiły m.in.: zdobycie wiedzy na temat sytuacji na rynku pracy oraz wymagań pracodawców, poznanie metod szukania pracy i zdobywania doświadczenia oraz pokazały, jak rozpoznać swoje mocne i słabe strony pod kątem kompetencji zawodowych. Studenci mogli także zdobyć wiedzę w zakresie przygotowania CV i listu motywacyjnego pod kątem konkretnej oferty. Po zajęciach każdy uczestnik uzyskał możliwość rejestracji w serwisie Biurze Karier UMK oraz mógł umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym. Zajęcia zakończyły się wydaniem zaświadczenia.


O czasopismach otwartych w Sosnowcu

W dniach 4-5 kwietnia br. dr Natalia Pamuła-Cieślak wzięła udział w I Ogólnopolskim Kongresie Biblioteczno-Wydawniczym, którego organizatorem była Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu. W panelu trzecim, poświęconym czasopismom naukowym, wygłosiła wykład: „Czasopisma otwarte w Polsce – dobre praktyki w świetle wytycznych DOAJ”.


Naukografy w analizie indywidualnej

7 kwietnia br. dr Veslava Osińska uczestniczyła w Drugim Seminarium Naukometrycznym pt. „Główne idee w ewaluacji nauki” (http://sc.amu.edu.pl/2-warsztat-naukometryczny) organizowanym w Poznaniu przez dr hab. E. Kulczyckiego z zespołem. Dr Osińska zaproponowała praktyczne rozszerzenie analiz naukometrycznych w skali mikro, umożliwiające naukowcom eksplorację własnego dorobku naukowego. Aplikacja przy wykorzystaniu uczelnianej bazy danych Expertus oferuje różne aspekty agregacji informacji, ostatecznie prezentując atrakcyjne i funkcjonalne wizualne layouty. To podejście wywołało zarówno pozytywne, jak i krytyczne uwagi. Te ostatnie dotyczyły kontrowersji o wykorzystanie zaproponowanego narzędzia przez osoby ze środowiska naukowego z różnym nastawieniem do aktualnych trendów w ewaluacji nauki. Komentarze specjalistów zostaną uwzględnione w dalszych pracach. Uruchomienie aplikacji planowane jest na wrzesień 2017 r.


Kultura czytania

Prof. dr hab. Bronisława Woźniczka-Paruzel uczestniczyła w dniach 12-13 kwietnia br. w ogólnopolskiej konferencji naukowej p.n. „Kultura czytania”, zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Poznaniu. Przedstawiła tam prezentację pt. Rozwijanie kompetencji  komunikacyjnych oraz czytelniczych dzieci i młodzieży z uszkodzonym słuchem poprzez formy multimedialne oraz prowadziła warsztaty dla bibliotekarzy obsługujących użytkowników niesłyszących.


O architekturze w Zielonej Górze

19 kwietnia br. dr hab. Tomasz Kruszewski wygłosił referat „Architektura polskich instytucji GLAM w XXI wieku” podczas Konwersatorium bibliotekoznawczego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.


Książka z nagrodą

Z przyjemnością informujemy, że prof. Bronisława Woźniczka-Paruzel otrzymała Nagrodę Naukową SBP im. A. Łysakowskiego za 2016 r. za publikację "Multimedia w komunikacji, czytelnictwie i życiu kulturalnym osób z dysfunkcją słuchu". Wyróżnienie jest wręczane od 1983 r. Ustanowieniu Nagrody przyświecała myśl, aby promować w środowisku bibliotekarskim autorów, których dzieła mają istotne znaczenie dla rozwoju teorii i doskonalenia praktyki bibliotecznej i informacyjnej. Przyjęcie dla Nagrody imienia Adama Łysakowskiego, wybitnego bibliotekarza, bibliografa i organizatora bibliotekarstwa miało podkreślać związek teorii i praktyki, bowiem właśnie Łysakowski umiejętnie łączył refleksję teoretyczną ze znakomitą organizacją działań praktycznych.


Dozwolone do lat 18

„Biblioterapia. O ukierunkowanym czytaniu, gdy czytanie jest passé” to tytuł referatu wygłoszonego przez dr hab. Tomasza Kruszewskiego podczas konferencji Niderlandystyka Interdyscyplinarnie V. Dozwolone do lat 18? na Uniwersytecie Wrocławskim dn. 26 kwietnia br.

 
«pierwszapoprzednia1234567następnaostatnia»

Strona 1 z 7