Zapraszamy na szkolenia!
PDF
Wpisany przez Administrator    piątek, 26 lutego 2016 11:39

Uwaga! Rusza nabór na szkolenia organizowane i prowadzone przez pracowników naszego Instytutu. Oba kursy trwają tylko 2 tygodnie. Zajęcia odbywają się popołudniami (wtorki i środy) i kończą się wydaniem świadectwa, sygnowanym podpisem Rektora UMK. Warto skorzystać z tej oferty i zdobyć nowe kompetencje. "Researcher" to szkolenie przeznaczone jest dla osób, które zajmują się zaawansowanym wyszukiwaniem informacji lub chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Program kursu obejmuje zagadnienia związane z wyszukiwaniem, przetwarzaniem, oceną i prezentacją danych pochodzących z różnych źródeł. "Senior w sieci" to kurs, który dostarcza wiedzy w zakresie wyszukiwania informacji, obsługi poczty elektronicznej, komunikatorów, serwisów społecznościowych. Celem szkolenia jest przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci oraz promowanie dobrych praktyk. Pokażemy m.in. jak złożyć wniosek o założenie konta w banku, jak zrobić zakupy przez Internet, wypożyczyć książkę z biblioteki, czy po prostu porozmawiać ze znajomymi. Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z Internetem, stworzyliśmy je przede wszystkim z myślą o osobach starszych. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.szkolenia.umk.pl. Polecamy!

 
Nasze nowości wydawnicze
PDF
Wpisany przez Administrator    piątek, 08 stycznia 2016 14:59

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi publikacjami pracowników naszego Instytutu. Pierwszą z nich jest książka dra inż. Mariusza Jarockiego Open source w bibliotekach w świetle badań publicznych uczelni akademickich w Polsce. Intencją autora książki było dokładne określenie aktualnego stanu przedsięwzięć OSS oraz planów dotyczących rozwoju tego oprogramowania na potrzeby bibliotek. Drugim tytułem godnym polecenia jest publikacja prof. Ewy Głowackiej Kultura oceny w bibliotekach. Obszary, modele i metody badań jakości zasobów oraz usług biblioteczno-informacyjnych, która jest publikacją niezbędną dla osób odpowiedzialnych za badanie efektów działania zarówno poszczególnych placówek bibliotecznych, jak i większych ich grup. Trzecią nowością wydawniczą jest habilitacyjna rozprawa dr Małgorzaty Kowalskiej Crowdsourcing internetowy – pozytywny wymiar partycypacji społecznej. Konteksty – istota – uwarunkowania. To książka dla tych, których interesują społeczności online (kreatywny tłum) i drzemiący w nich kapitał intelektualny i wielka sprawcza siła; dla tych, którzy chcą znaleźć przykłady pozytywnego wykorzystania działania tłumu. Ostatnią nowością jest pokonferencyjna publikacja pod red. dra Arkadiusza Wagnera Tegumentologia polska dzisiaj, której celem jest podsumowanie i rozpropagowanie najnowszych osiągnięć rodzimej tegumentologii. Inną publikacją stanowiącą pokłosie konferencji n/t cenzury jest publikacja Zakazane i niewygodne pod red. dr Doroty Degen, prof. Grażyny Gzelli i prof. Jacka Gzelli. Prof. Grażyna Gzella w ostatnim czasie opublikowała ponadto pracę Obrażające i podburzające pismo "Lech. Gazeta Gnieźnieńska" (1895-1915), której przedmiotem stały się kłopoty z prawem redaktorów tejże gazety.

 
Zaplanuj swoją karierę
PDF
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 23 listopada 2015 10:38

Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii nawiązał współpracę z Biurem Karier UMK. W ramach porozumienia organizowane będą różnego rodzaju szkolenia w zakresie aktywizacji zawodowej naszych studentów. Pierwsze z nich - "Efektywne planowanie swojej kariery" dla studentów III roku zarządzania informacją i bibliologii i odbędzie się w dwóch terminach: część 1 - 14.12.2015 r. w godz. 10.00-14.00, część 2 - 18.01.2016 r. w godz. 9.00-14.00 w sali 139. Kolejne - dla studentów II roku UM - odbędzie się 28.01. w godz. 10.00-14.00 w sali AB.2.08. Zajęcia umożliwią m.in.: zdobycie wiedzy na temat sytuacji na rynku pracy oraz wymagań pracodawców, poznanie metod szukania pracy i zdobywania doświadczenia oraz pokażą, jak rozpoznać swoje mocne i słabe strony pod kątem kompetencji zawodowych. Studenci będą mogli także zdobyć wiedzę w zakresie przygotowania CV i listu motywacyjnego pod kątem konkretnej oferty. Po zajęciach każdy uczestnik uzyska możliwość rejestracji w serwisie Biurze Karier UMK oraz będzie mógł umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym. Zajęcia zakończą się wydaniem zaświadczenia.

 
Zaczytane Tramwaje
PDF
Wpisany przez Administrator    piątek, 20 listopada 2015 13:41

Zapraszamy na organizowaną w dn. 7-21.12.2015 br. przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK oraz Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przedświąteczną akcję promującą czytelnictwo pod nazwą "Zaczytane Tramwaje". W tych dniach każdy, kto wybierze się w podróż tramwajem, będzie miał szansę "spotkać się" ze znanymi postaciami ze świata literatury. Z głośników popłyną najpopularniejsze aforyzmy i cytaty bardziej i mniej znanych twórców, które zachęcą do przemyśleń, a także do sięgnięcia po książkę. W akcję zaangażowani są studenci zarządzania informacją i bibliologii, którzy na potrzeby projektu dokonali nagrań w Studenckim Radiu Sfera. Pierwszego dnia przystanki zamienią się w czytelnie, a nasi studenci rozdawać będą przechodniom recenzje najpopularniejszych książek oraz namawiać ich do czytania. Szczegółowe informacje o tym wydarzeniu znaleźć można na naszej stronie internetowej, w serwisie Facebook: www.facebook.com/iinib.umk oraz na stronie wydarzenia.

 
TSB w DOAJ
PDF
Wpisany przez Administrator    piątek, 09 października 2015 12:01

7. października 2015 r. Toruńskie Studia Bibliologiczne zostały oficjalnie zaindeksowane w Directory of Open Access Journal - międzynarodowym serwisie indeksującym czasopisma publikujące w modelu Open Access. Jest to potwierdzenie dobrych praktyk czasopisma w dziedzinie otwartości naukowej. TSB dołączyło do czterech pozostałych czasopism polskich z działu: Bibliografia. Bibliotekoznawstwo. Źródła informacji – jako drugie zweryfikowane wg nowych zasad jakościowych obowiązujących w katalogu. Rekord Toruńskich Studiów Bibliograficznych znajduje się pod adresem: https://doaj.org/toc/2080-1807. Wkrótce dołączone zostaną do niego metadane artykułów.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»