Information Architecture Day 2017
PDF
Wpisany przez Administrator    środa, 15 lutego 2017 15:10

20 lutego 2017 r. obchodzimy II Światowy Dzień Architektury Informacji (II World Information Architecture Day). W związku z tym, że Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK jest jednym z niewielu ośrodków prowadzących w Polsce studia w zakresie architektury informacji, postanowiliśmy aktywnie włączyć się w obchody tego święta. Jak wygląda proces projektowania? Jak sprawdzić które pomysły są dobre a które nie? Jakie błędy najczęściej popełniają twórcy aplikacji mobilnych oraz serwisów internetowych? Jakie znaczenie w tworzeniu serwisów ma treść, a jaką rolę odgrywa forma? O tym między innymi porozmawiamy w trakcie spotkań, które odbędą się 23 lutego br. o godz. 10.00 w sali AB.0.09. Zapraszamy!

 

Więcej
 
Nowa książka dra Arkadiusza Wagnera
PDF
Wpisany przez Administrator    piątek, 20 stycznia 2017 12:22

W ostatnich dniach ukazała się książka dra Wagnera pt. "Libri rari dell’Accademia Polacca di Roma. Libri sull’arte", Roma 2016 (160 stron, 18 tablic, 86 ilustracji). Zawiera ona charakterystykę niezwykle cennego, a niemal nieznanego, zbioru starych druków o tematyce artystycznej, znajdujących się w owej polskiej placówce położonej w centrum zabytkowego Rzymu. W najbliższym czasie ukaże się również polskojęzyczna wersja publikacji (pt. Stare druki o sztuce w Bibliotece Stacji Naukowej PAN w Rzymie), skierowanej zarówno do naukowców jak i miłośników dawnych książek.

 
Dr hab. M. Kowalska w ministerialnym gremium
PDF
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 30 stycznia 2017 08:27

Zarządzeniem z dnia 19. stycznia br. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał ponownie dr hab. Małgorzatę Kowalską na członka Zespołu interdyscyplinarnego do spraw działalności upowszechniającej naukę. Do zadań Zespołu należy dokonywanie oceny wniosków o przyznanie środków finansowych na naukę na realizację zadań z zakresu działalności upowszechniającej naukę (m.in. organizacja konferencji, seminariów, festiwali nauki, digitalizacja i upowszechnianie zasobów w postaci elektronicznej), o których mowa w art. 25 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

 
Zaczytane Tramwaje II
PDF
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 21 listopada 2016 08:17

Po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "Zaczytane Tramwaje". W dn. 6-20.12 br. Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu zapraszają na przedświąteczny happening promujący czytelnictwo. W tych dniach każdy, kto wybierze się w podróż tramwajem, będzie miał szansę "spotkać się" ze znanymi postaciami ze świata literatury. Z głośników popłyną najpopularniejsze aforyzmy i cytaty bardziej i mniej znanych twórców, które zachęcą do przemyśleń, a także do sięgnięcia po książkę. W akcję zaangażowani są studenci architektury informacji oraz zarządzania informacją i bibliologii, którzy na potrzeby projektu dokonali nagrań w Studenckim Radiu Sfera. Pierwszego dnia wybrane przystanki zamienią się w czytelnie, a nasi studenci rozdawać będą specjalne ulotki. Na każdej z nich znajdą się kody QR, po zeskanowaniu których będziecie mogli pobrać pełne wersje książek na swoje smartfony. Nie zabraknie też mikołajkowych niespodzianek;) Dodatkowo - w czasie trwania akcji - najciekawsze książki będziemy prezentowali na naszym Facebooku. Szczegółowe informacje o tym wydarzeniu znaleźć można na naszej stronie internetowej: www.inibi.umk.pl oraz na Facebooku. Akcja będzie promowana przez toruńskie rozgłośnie radiowe, redakcje gazet oraz najpopularniejsze portale informacyjne. Partnerem wydarzenia jest Studenckie Radio Sfera. Zapraszamy!

 
Nowa książka dra Arkadiusza Wagnera
PDF
Wpisany przez Administrator    czwartek, 24 listopada 2016 08:52

W ostatnich dniach ukazała się książkowa monografia autorstwa dra A. Wagnera, zatytułowana "Prymas Maciej Drzewicki jako bibliofil. W pięćsetlecie powstania pierwszego polskiego ekslibrisu" (wydana nakładem zbiorowym w Warszawie-Toruniu-Poznaniu-Drzewicy). Stanowi ona pierwsze w rodzimej literaturze studium działalności owego wybitnego kolekcjonera ksiąg i humanisty, zapisanego w historii głównie jako właściciel dwóch pierwszych polskich ekslibrisów. Szatę edytorską publikacji – wzbogaconą o 71 kolorowych tablic i ilustracji – zrealizował dr inż. M. Jarocki według typograficznych rozwiązań renesansowych.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»