Instytut Badań Informacji i Komunikacji

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611 4415
e-mail: ibik@umk.pl
obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Kognitywistyka z certyfikatem

Kognitywistyka UMK I i II stopnia prowadzona w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych otrzymała Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii "Doskonały Kierunek". Jest to pierwsze wyróżnienie tego typu od Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jakie otrzymały studia prowadzone na UMK.

więcej informacji

Święto mózgu i neuronauki

Ludzki mózg skrywa w sobie wiele tajemnic, a nad ich rozwikłaniem pracują zastępy specjalistów na całym świecie. Podczas Tygodnia Mózgu, który odbędzie się 11-17 marca w Toruniu i Bydgoszczy, będzie można posłuchać o najnowszych badaniach i dowiedzieć się m.in. dlaczego prokrastynujemy, czy jesteśmy niezależni w swoich wyborach i jak wygląda studiowanie z ASD.

więcej informacji

Warsztaty weryfikacji dezinformacji, identyfikowania fake newsów oraz deepfake'ów

Poradnia Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii zaprasza osoby studiujące, uczące się, pracujące na uniwersytecie oraz w innych instytucjach edukacyjnych i instytucjach kultury na bezpłatne warsztaty dotyczące weryfikowania dezinformacji, identyfikowania fake newsów oraz deepfake’ów, które poprowadzi Mateusz Cholewa, analityk ze stowarzyszenia fact-checkingowego Demagog. 

więcej informacji

Rusza III edycja konkursu „DETEKTOR” – sprawdź się jako fact-checker!

Dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca została zaproszona do kapituły konkursowej III edycji konkursu fact-checkingowego „DETEKTOR” dla studentów z całej Polski. Zapraszamy studentów I i II stopnia wszystkich kierunków do udziału w konkursie, w którym trzeba wykazać się umiejętnościami weryfikacji informacji. Konkurs fact-checkingowy „DETEKTOR” to wydarzenie organizowane przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS) Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z głównym partnerem – Stowarzyszeniem Demagog, pierwszą polską organizacją fact-checkingową. Od 2024 r. organizację konkursu wspiera dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca, przedstawicielka Instytutu Badań Informacji i Komunikacji z UMK oraz Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii YUFE.

więcej informacji

Poradnik wrażliwej komunikacji

– Każdy z nas na różnych etapach swojego życia może być osobą, która przeżywa trudności emocjonalne, psychiczne lub fizyczne – mówi dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca. – Warto zatem nauczyć się rozpoznawać możliwości i trudności w komunikowaniu się z osobami ze szczególnymi potrzebami, aby usprawnić proces porozumiewania się.

więcej informacji

Archiwum